Witajcie kochani! Nie mogę już znieść, gdy ktoś, kto o szczurach nie ma zielonego pojęcia wmawia mi do głowy całkowicie nieprawdziwe informacje na ich temat. Dlatego zamierzam obalić najpopularniejsze mity o szczurach i przedstawić fakty.
Zacznijmy od tych najpopularniejszych.
,,W szczurzym ogonie znajduję się strychnina"
To chyba najstarszy mit o szczurach, jaki znam. Jeśli jego autor by logicznie pomyślał, dobrze by wiedział, że to nieprawda. Jakby w ogonie znalazło się chociaż trochę strychniny szczur sam by zdechł. Ogon jest silnie ukrwiony, więc substancja rozprowadziła się by w całym ciele.
,,Dżuma została wywołana przez szczury"
Nie i jeszcze raz nie! Szczury nie roznosiły tej choroby, ewentualnie pchły które na nich żerowały. A jak wiadomo pchły nie występują tylko na szczurach.
,,Szczury, nawet te domowe są brudne i roznoszą choroby"
Szczury domowe przeważnie nie mają kontaktu ze środowiskiem zewnętrznym, co uniemożliwia roznoszenie przez nie chorób. Same też dbają o swoją higienę i czystość miejsca w którym żyją - wiem z własnego doświadczenia.
,,Ogon szczura jest łysy i śliski"
Nie widać tego z daleka, ale ogon tego gryzonia zbudowany jest z malutkich łusek. Dodatkowo ogonek porastają go krótkie (u małych szczurów miękkie) włoski.
,,Szczury są głupie, bo jedzą trutkę"
Trutka działa z kilkudniowym opóźnieniem. Szczury wysyłają zwykle najsłabszego osobnika ze stada, aby spróbował, czy jest ona trująca. Przez to, że działa z opóźnieniem gryzonie myślą, że jest bezpieczna i ją jedzą. Po kilku dniach umierają, nawet nie wiedząc co je zabiło.
,,Szczury atakują ludzi dla jedzenia"
Nie, gryzonie te atakują ludzi tylko we własnej obronie.
,,Szczur karmiony surowym mięsem stanie się agresywny"
Szczur staje się agresywny tylko na żądanie właściciela, broń boże nie przez karmienie mięsem! Jeśli ktoś go bije, lub krzywdzi on odwdzięczy się tym samym. ,,Jaki właściciel, taki i pies."
,,Szczury powinno się podnosić za ogon"
Nie! Nie słuchajcie tego, co mówi pani w sklepie zoologicznym! Pani w sklepie, to pani w sklepie a nie doświadczony hodowca! Ogon jest przedłużeniem szczurzego kręgosłupa, więc pociągnięcie za niego może mu wyrządzić prawdziwą krzywdę!
,,Szczur w pojedynkę oswoi się szybciej"
Fałsz! Młode, jak i dorosłe szczury w pojedynkę są jeszcze bardziej przerażone, bo nie mają nikogo, kto mógł by je wesprzeć "po szczurzemu." We dwójką, trójkę i więcej szczurki są bardziej odważne i ciekawskie, co ułatwia oswajanie.
P.S Zapraszam na mój kanał o szczurasach :)
A ja zawsze brzydziłam się tych ogonów... Teraz już wiem, że bezpodstawnie :) Fajne posty piszesz, i w ogóle masz super blog/bloga(?) :) Jak będę miała konto to zaobserwuję ;)
OdpowiedzUsuń~ Weronika